ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA, PŘEDMĚŘICE NAD LABEM,

okres Hradec Králové

nadpis sekce zs

Primární prevence – KyberLife

8. 5. 2019

29. dubna 2019 se žáci 6. a 7. ročníků zúčastnili v rámci primární prevence programu KyberLife. Představení se odehrálo v Základní umělecké škole Náchod. Žáci během představení využívali své chytré mobilní telefony, aby se mohli zapojit do virtuálního příběhu. Svým rozhodováním ovlivňovali průběh děje. Po představení následovala diskuze s tvůrci programu, kde měli žáci příležitost se dozvědět, jak se mají chovat v kyberprostoru, aby to bylo pro ně bezpečné. V druhé části výletu žáci ve skupinách vyplňovali pracovní listy, kde odpovídali na otázky týkající se historie a architektury města Náchod.Ve škole žáci vyjadřovali své  názory k programu.

Program mě překvapil. Bylo to lepší, než jsem čekala. Mně bylo Markéty líto. Paní a pán z projektu byli velice příjemní a rozhodně bych to doporučila všem. Budu na to dlouho vzpomínat. Bylo to velmi pěkně ztvárněné a hlavně je to výborný nápad. Ráda bych tam jela ještě jednou.

Na projektu KyberLife jsem byl poprvé a moc se mi to líbilo. I když na začátku se mi to nelíbilo, ale během 5 až 7 minut jsem změnil názor. Když jsem viděl Markétu a ty nepříjemné zprávy, dost mě to mrzelo, protože jsem se v tom anonymním chatu choval úplně jinak. Ve druhé části projektu jsme si povídali o smluvních podmínkách, a to mě velice překvapilo, protože jsme podepsali něco, s čím bychom určitě nesouhlasili. Projekt se mi velmi líbil a rád bych na něj šel znovu.

Uvědomila jsem si, že se mám zamyslet nad tím, co přesně píšu a odklikávám. Dodalo mi to odvahu, že když budu šikanovaná, mám s tím něco udělat a neřešit to jenom s rodiči a kamarády. Také jsem si odnesla poučení, že sociální sítě nejsou takové, jak vypadají, že jsou nebezpečné a speciální přesně pro šikanu.

Program podpořil moji psychiku a mysl. Podpořil k tomu, abych se se svými problémy svěřila. Když jsem se o tomto programu dozvěděla ve škole, řekla jsem si, že to bude zajímavé. A opravdu. Jakmile jsme dorazili na místo, vešli jsme do sálu, kde program probíhal. Všichni jsme se připojili na WiFi. Nebylo moc hezké, co tam ostatní psali. Některé chaty byly hezké, ale některé nedávaly smysl. Můj pocit z chatů je těžké napsat na papír. Z tohoto programu mám ale dobrý pocit. Bylo to velmi naučné a krásně to vytvořili, aby to bavilo všechny.

©2014 Jaroslav Čížek